Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej       

Hare Kryszna

ISKCON

uniwersalna duchowość

rozwój duchowy

bhakti-joga

joga

Bóg

religia

mantra

reinkarnacja

Kriszna

Krishna

Rama

Hare

Kryszna

hinduizm

krysznowcy

karma

Indie

Gaura

India

wyznawcy Kryszny

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny

Bhagavad-Gita

Śrimad Bhagavatam

Festiwal Indii

Woodstock

Pokojowa Wioska Kryszny

vaisnava

waisznawa

waisznawizm

wajsznawa

wajsznawizm

religie wschodu

filozofia wschodu

duchowość

astrologia wedyjska

jyotish

przepisy wegetariańskie

kuchnia wegetariańska

joga

dezinformacja ruchów katolickich

serwis

portal

astrologia wedyjska

taniec indyjski

kalendarz księżycowy

muzyka indyjska

dharma

ayurweda

ayurveda

książki Prabhupada

nama-hatta

mantry

przepisy wegetariańskie

świątynia

festiwal

sekta

sekty

 
 
 
 
 
 
 
logowanie
rejestracja
regulamin strony
 
 
 
 
   Autor: A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada
dodał: admin    opublikowano: 2016-11-16    przeczytano: 2623
kategoria: Wykłady - A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada
podkategoria: Ruch Hare Kryszna
 
Powrót >>>     
 
Poznanie historii oznacza zrozumienie działania człowieka o najwyższej kulturze
 

Lecture on SB 6.1.20 -- Chicago, July 4, 1975

A więc Kurukṣetra to dharma-kṣetra. "Dharma-kṣetra" nie dlatego, że odbywała się tam bitwa, w której uczestniczył Kṛṣṇa. Niektórzy interpretują to w ten sposób. Prawda jest jednak taka, że Kurukṣetra było dharma-kṣetra od długiego czasu. W Vedach czytamy: "kuru-kṣetre dharmam ācaret": "Jeśli ktoś chce odprawiać rytuały, powinien udać się na Kurukṣetra". W Indiach wciąż jest tak, że jeśli dwie strony się ze sobą spierają, udają się do świątyni. Świątynia to dharma-kṣetra. Nikt nie odważy się kłamać przed Bóstwami. Ten system wciąż funkcjonuje. Nawet ktoś mniej inteligentny, kiedy usłyszy: "Kłamiesz. Teraz mów przed Bóstwami", wówczas ten człowiek nie zawaha się. Nie. Tak jest w Indiach. Nie można kłamać przed Bóstwami. To jest obraza. Niech wam się nie wydaje, że Bóstwo to marmurowa figurka. Nie. Svayaṁ bhagavān. Zupełnie tak, jak Caitanya Mahāprabhu. Kiedy tylko zobaczył bóstwo Jagannātha, natychmiast zemdlał. "Och, tu jest mój Pan", nie tak, jak my: "O, to jakaś figurka" To jest kwestia docenienia. Zatem albo doceniasz, albo nie doceniasz, że Bóstwa są samą Najwyższą Osobą Boga. Powinniśmy zawsze o tym pamiętać i uważać, aby nie popełnić obraz w obecności Bóstw. Podczas służenia Im, ofiarowania prasadam, ubierania Ich, zawsze powinniśmy pamiętać: "To jest Kṛṣṇa osobiście". On jest tu osobiście, jednak z powodu braku wiedzy, nie jesteśmy w stanie tego zrozumieć.


Powinniśmy zatem podążać za wszystkimi wskazówkami zawartymi w śāstra (pisma). To nazywane jest kulturą bramińską. Ruch świadomości Kṛṣṇy oznacza kulturę bramińską. Przejaw zachowania człowieka o kulturze pierwszej klasy. Brāhmaṇa oznacza najwyższą klasę w społeczeństwie ludzkim. Dlatego Kṛṣṇa mówi: "cātur-varṇyaṁ mayā sṛṣṭaṁ guṇa-karma-vibhāgaśaḥ (BG 4.13)." Itihāsa, historia, czyli zrozumienie działań człowieka kultury pierwszej klasy. To jest historia. Wybierane są najważniejsze wydarzenia. Dlatego właśnie podaje się przykład: "udāharanti imam itihāsaṁ purātanam." Ponieważ jest to jedno z najistotniejszych zdarzeń. W przeciwnym razie, jeśli zapiszecie historię całego okresu, wówczas gdzie będziecie to trzymać, kto to przeczyta i doceni? Co dzień dzieje się tyle rzeczy. Dlatego zgodnie z systemem wedyjskim, zapisuje się tylko ważne wydarzenia w historii. To nazywane jest Purāṇa. Purāṇa oznacza starą historię. Purātanam. Purātanam oznacza bardzo, bardzo stare zapisy. Zatem Śrīmad-Bhāgavatam jest zbiorem bardzo starych wydarzeń historycznych. Itihāsa purāṇānāṁ sāraṁ sāraṁ samuddhṛtya. Sāram oznacza esencję. Oznacza to, że to, co nie ma znaczenia, nie musi zostać zapisane. Sāraṁ sāram, tylko to, co ważne, kluczowe ma zostać zapisane. To właśnie jest historia Indii. Mahābhārata... Mahā oznacza Wielkie Indie. Odbyło się tam tak wiele wydarzeń, jednak nie wszystkie zostały zapisane. Tylko tak ważne jak Bitwa na Polu Kurukṣetra.

 

 
Powrót >>>     
Udostępnij:
   
 
  komentarzy: 0     0   0  
 
Aby dodawać komentarz do artykułu musisz być zalogowany.
zaloguj.
 
 
 
OSTATNIE NA FORUM
Re: Indradyumna Swami
(27-03-2024 13:32:32)
 
KUPIĘ Śrimad Bhagavatam, Canta 01-07
(23-02-2024 13:12:45)
 
Re: Przemyslenia na temat Harinama Sankirtana
(31-01-2024 19:22:28)
 
Nie jesteśmy wegetarianami ani nie-wegetarianami
(19-01-2024 18:59:38)
 
Re: Świeckie Państwo?
(20-12-2023 21:38:05)
 
Vanaprastha
(19-12-2023 21:41:53)
 
Re: Stało się… Watykan oficjalnie dopuszcza błogosławienie par jednopłciowych
(18-12-2023 20:31:21)
 
 
LINKI
 
 
 
 
 
 
 
TAGI
Święte Imię   Kryszna Katha   Varnaśrama   Filozofia   Kryszna   Mahatma das   Krishna Kshetra Swami   Prawo karmy   Polityka   Monarchia   Homoseksualizm   Kobiety   Astrologia   Chrześcijaństwo   Aborcja   Trivikrama Swami   Prabhupada  
 
Copyright © 2016. All Rights Reserved.  Created by Future Project